درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما دوستان گرامی ، در این وبلاگ قصد دارم تا در مورد مسائل دوران بارداری و نوزادی و کودکی بنویسم ، امیدوارم که بتوانم مطالب خوبی جمع آوری کنم و در اختیار قرار بدهم. با تشکر از شما
موضوعات
بارداري هفته به هفته (31) مخصوص مادران و پدران (19) عكس كودك (3) آموزش براي كودكان (1) شعر كودكانه (1) آموزش كاردستي (0) دوره كودكي (0) دوره نوزادي (0) نويسنده (0) مشكلات نوزادان و كودكان (0) غذاهاي مخصوص كودكان (0)
صفحه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازديد :90865
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 1
فيدها
راهنمای بارداری هفته به هفته
آرشيو مطالب
خرداد 1393
وبلاگ ها
هشتمين ستاره
نسيم معرفت
سايت ها
تبيان
من يك ني ني ام
مضرات قهوه براي زنان باردار
زنان باردار قهوه نخوريد.


زنان باردار قهوه نخوريد!!!!!!!!!!

اين روزها مطالعات زيادي در مورد فوايد و زيان‌هاي احتمالي قهوه و نوشيدني‌هاي كافئين‌دار انجام مي‌ شود كه به نظر مي ‌رسد با توجه بهشيوع اخير مصرف اين نوع نوشيدني‌ها، لازم است مردم كشور ما هم به نتايج آنها توجه داشته باشند. يكي از تازه‌ترين اين مطالعات در مورد نقش كافئين در بالا بردن احتمال سقط جنين است.

به گزارش بي‌بي‌سي، در مطالعه‌اي كه در مركز مطالعات كايسر در آمريكا انجام شده، مشخص شده مصرف بيش از 200 ميلي ‌گرم كافئين در روز، در ماه‌هاي اول بارداري، مي ‌تواند احتمال سقط جنين را افزايش دهد. اين مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلكه ميزان كافئين مصرفي روزانه را مورد بررسي قرار داده است. كافئين مي‌ تواند در نوشيدني‌هاي مختلف وجود داشته باشد، از جمله در چاي، نوشابه‌هاي كولادار ، نوشابه‌هاي موسوم به " نوشابه هاي انرژي ‌زا" و همچنين شكلات. بنابراين نتايج اين بررسي، بايد در مورد همه اين نوشيدني‌ها و خوراكي‌ها، تعميم داده شود. هم ‌اكنون مراكز ارائه استانداردهاي غذايي، مانند اداره استاندارد تغذيه‌اي انگلستان، ميزان كافئين مجاز مصرفي براي زنان باردار را، 300 ميلي‌ گرم اعلام كرده‌اند و تصريح شده كه مقادير كمتر از اين براي زنان باردار هيچگونه خطري ندارد.

اين ميزان كافئين تقريباً معادل 4 فنجان متوسط قهوه معمولي است. از آنجا كه احتمال سقط جنين، به خصوص در ماه‌هاي اول، بسيار زياد است، به همه زنان باردار توصيه مي‌ شود در اين دوره تا آنجا كه ممكن است از مصرف نوشيدني‌هاي كافئين دار اجتناب كنند. در مطالعه جديد مقادير كمتر هم خطرناك توصيف شده، چنانكه مجريان آن مي‌ گويند مطالعاتشان نشان داده احتمالسقط جنين در بين زناني كه تا هفته بيستم بارداري، 200 ميلي ‌گرم كافئين دريافت مي ‌كردند، 15 درصد بود، در حالي كه اين رقم در بين سايرين، 12 درصدبود و با افزايش ميزان كافئين دريافتي، احتمال سقط جنين نيز تا 25 درصد بيشتر مي‌ شد. بر اساس مطالعات گوناگوني كه پيش از اين انجام شده بود، مشخص شده كه كافئين از جفت عبور مي ‌كند و به جنين مي ‌رسد.

با اين حال اثر آن در كاهش رشد جنين هنوز اثبات نشده و حتي در برخي مطالعات رد شده بود، به عنوان مثال، مطالعه‌اي كه سال 2003 در مؤسسه تحقيقاتي كارولينسكاي سوئد و با همكاري دانشگاه "اوپسالا" انجام شده بود، تأثير كافئين و قهوه را بر كاهش رشد جنين رد كرده بود. با وجود دقت و جامعيت اين مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهاي تغذيه‌اي انگلستان اعلامكرده كه قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف كافئين براي زنان باردار تجديد نظركند. به گفته كارشناسان اين اداره، براي تعيين استانداردهاي تغذيه‌اي، بايد مطالعات متعدد صورت بگيرد تا فايده محدوديت‌هاي بيشتر، روشن‌تر شود. اما همان‌طور كه اشاره شد، اين مطالعه جديد، كه در آخرين شماره نشريه "بيماري‌هاي زنان و زايمان آمريكا" منتشر شده، هشدارهاي جدي‌ مي ‌دهد. به گفته اين محققان، از آنجا كه احتمال سقط جنين، به خصوص در ماه‌هاي اول، بسيار زياد است، به همه زنان باردار توصيه مي‌ شود در اين دوره تا آنجا كه ممكن است از مصرف نوشيدني‌هاي كافئين دار اجتناب كنند.

برچسب ها : مضرات قهوه برای زنان باردار
(0) نظر
خطر سزارين براي نوزاد
سزارين خطر ابتلا به بيماريهاي تنفسي را در نوزاد افزايش مي دهد.

سزارين خطر ابتلا به بيماريهاي تنفسي را در نوزاد افزايش مي دهد!

يك پژوهش از بين ‪ ۳۴‬هزار زايمان در دانمارك نشان داد كه احتمال بروز مشكلات تنفسي دركودكاني كه با عمل جراحي سزارين انتخابي به دنيا مي‌آيند بيشتر ازساير كودكان است.

به گزارش خبرنگار سايت پزشكان بدون مرز به نقل از بي.بي.سي ، اين تحقيق نشان مي‌دهد احتمال بروزمشكلات تنفسي در اين كودكان ‪ ۴‬بار بيشتراز نوزاداني است كه به طور طبيعي به دنيا مي‌آيند و يا به طور اورژانس با عمل سزارين متولد مي‌شوند.

به گفته اين محققان در طول تولد طبيعي تغييرات هورموني و فيزيولوژيك در كودك ايجاد مي‌شود كه كودكان متولد از طريق سزارين انتخابي از آن محروم مي‌مانند.

آن‌گونه كه تخمين زده مي‌شود تقريبا يك چهارم زاد و ولدها در انگليس از طريق سزارين انجام مي‌شود كه حدود ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درصد بالاتر از ميزان توصيهشده توسط سازمان ملل متحد است.

بيش از نيمي از اين تولدها با سزارين اضطراري صورت مي‌گيرد با اين همه، كارشناسان هشدار داده‌اند كه عمل سزارين يك جراحي جدي است و بايد ميزان استفاده از آن كاهش يابد.

همچنين يك تحقيق تازه در دانشگاه آكسفورد نشان داده كه احتمال مرگ ومير مادران در صورت سزارين، چهار بار بيشتر از تولد طبيعي است.

دكتر “مگي بلات” از بيمارستان كينگز كالج لندن، لزوم سرعت عمل در سزارين و امكان تخليه نشدن مايعات ريوي كودك را آنگونه كه بايد تخليه شود، از دلايل مشكلات تنفسي اين كودكان عنوان كرده است.

به عقيده وي برخي كودكان بعد از سزارين به طور موقت دچار مشكلات تنفسي مي‌شوند و اگرچه اين مشكل كمي بعد رفع مي‌شود اما در زماني كه اين مشكل وجود دارد شرايط بسيار جديست.

بلات مي‌گويد بسياري از زنان از تاثير منفي سزارين انتخابي بركودك خود ناآگاهند و هر تحقيقي كه نشان دهد سزارين لزوما به سود كودك نيست اقدامي سودمند خواهد بود.     


منبع: پارسي طب

برچسب ها : خطر سزارین برای نوزاد
(0) نظر
رابطه بارداري و اضافه وزن

رابطه بارداري و اضافه وزن

سلامت جنين به دو عامل بستگي دارد؛ يكي وزن مادر در آغاز بارداري و ديگري، روند وزن گيري مادر در طول بارداري. هرگونه اختلال در ايندو مورد به تشكيل جفت كوچك تر منجر شده و جفتي كه خوب تشكيل نشود و نتواندبه طور كامل نيازهاي جنين را تامين كند طبيعتا در روند رشد او تاثيرگذار خواهد بود.

در گذشته، دوران بارداري را ۴۰ هفته تلقي مي كردند. عقيده بر اين بود كه افزايش وزن فيزيولوژيك بين ۵/۸ تا ۵/۱۲ گرم در طول تمام دوران ۴۰ هفتگي بارداري لازم است. بارداري به ۳ دوره تقسيم مي شد. در ثلث اول كه ۱۲ هفته اول بارداري بود، عقيده بر اين بود كه به علت تغييرات هورموني، گرچه دوران ساخت اندام هاي جنيني است، معمولا به علت حالت بي ميليو ويار، وزن مادر يا افزايش پيدا نمي كند يا مقدار افزايش وزن بسيار ناچيزاست. اما اعتقاد بر اين بود كه از هفته ۱۳ به بعد افزايش وزن بايد طبق فهرست زير پيشرفت كند:

 • هفته ۱۳ تا ۱۵: هر هفته ۲۵۰ گرم
 • هفته ۱۶ تا ۱۸: هر هفته ۳۰۰ گرم
 • هفته ۱۹ تا ۲۲: هر هفته ۳۵۰ گرم
 • هفته ۲۳ تا ۲۴: هر هفته ۴۰۰ گرم
 • هفته ۲۵ تا ۲۶: هر هفته۴۵۰ گرم
 • هفته ۲۷ تا ۳۹: هر هفته ۵۰۰ گرم
 • هفته ۳۹ به بعد: هر هفته ۲۵۰ گرم تا مدت ها روند بالا را براي افزايش وزن، فيزيولوژيك تلقي مي كردند. اما اخيرا مساله افزايش وزن دوران بارداري را با ميزان شاخص توده بدني مادر يا BMI در ورود به بارداري مرتبط مي دانند.


● اضافه وزن مادر باردار طبق معيارهاي جديد شاخص توده بدني مادر يا BMI از تقسيم وزن به مجذور قد به متر به دست مي آيد. اگر زني در آغاز بارداري داراي BMI ۸/۱۹ باشد، توصيه مي شود افزايش كل وزن او بين ۵/۱۲ تا ۱۸ كيلوگرم باشد. اگر اين ميزان ۸/۱۹ تا ۲۶ باشد، افزايش وزنش بايد ۵/۱۱ تا ۱۶كيلوگرم در طول بارداري باشد و اگر مقدار BMI او بين ۲۶ تا ۲۹ باشد لازم است بين ۵/۷ تا ۱۱ كيلوگرم اضافه وزن پيدا كند. افراد چاق كه داراي BMI بالاي ۲۶ هستند هم اگر ۶ كيلوگرم وزن بگيرند افزايش وزنشان مناسب است. اين افزايش وزن بارداري، ۵۰درصد مربوط به مادر و ۵۰درصد مربوط به جنين و ضمايم بارداري است. طبيعتا در دوران بارداري افزايش وزني كه از نظر حجم اندام ها ومايعات است ۵۰درصد وزن افزوده شده را به خود اختصاص مي دهد. قسمتي از آن به صورت ذخيره انرژي در بافت هاي چربي است كه در ۳ ماهه سوم قسمتي از نيازهاي افزوده شده سرعت گرفتن تقسيم سلولي به مصرف گرفته مي شود. در اين دوران به علت اينكه حجم ضمايم بارداري گسترده شده، دريافت غذاي بيشتر از سوي مادر امكان پذير نيست و مازاد اين افزايش وزن پس از زايمان صرف توليد وترشح شير مي شود. قسمتي از آن بايد از طريق تغذيه مادر تامين شود و بين ۱۵۰ تا ۲۵۰ كيلوكالري از اين ذخاير به تدريج به مصرف مي رسد و شير توليد و ترشح مي شود. با ترشح شير كه به ازاي هر ۱۰۰ سي سي، ۸ كيلوكالري دارد و اينكالري حاصل درشت مغذي هايي چون پروتئين ها و چربي ها است، تركيبات شير مادر يكي از ارزنده ترين غذاها تلقي مي شود.

● الفباي تغذيه در دوران بارداري در قبال تامين افزايش وزن ناشي از بارداري، در گذشته مي گفتند از آغاز بارداري تا آخر، اگر مادر ۳۰۰ كيلوكالري به مقادير انرژي قبل از بارداري اضافه كند، تمام دوران بارداري را پوشش مي دهد. امروزه يافته هاي جديد حاكي از آن است كه در ۳ ماهه اول بارداري نياز مادر به انرژي شبيه وزن مادراني است كه باردار نيستند ولي در ۳ماهه دوم بارداري بايد ۳۴۰ تا ۳۶۰ كيلوكالري به انرژي دريافتي مادر اضافه شود و در ۳ ماهه سوم كه جهش سريع رشد جنين اتفاق مي افتد افزايش انرژي بايدبه زمان قبل از بارداري يعني ۴۵۲ تا ۴۷۲ كيلوكالري برسد. اين انرژي افزودهشده را نبايد منحصرا از منابع انرژي تامين كرد؛ بلكه بايد از منابع انرژي هاي ديگر كه نيازهاي افزوده شده مادر به موادمعدني و پروتئين ها را هم تامين مي كند، استفاده كرد؛ چرا كه مادر در دوران بارداري، كلسيم و ويتامينها را در اختيار بچه مي گذارد تا بتواند به رشد و تقسيمات سلولي ادامه دهدبنابراين بهتر است به كيفيت غذاي خود توجه كند. بايد به منابع حاوي كلسيم وپروتئين كه بچه جهت رشد نياز دارد، توجه ويژه داشت. در دوران بارداري مادربايد روزانه ۳ واحد لبنيات كم چرب (هر واحد معادل يك ليوان يا ۲۴۰ سي سي شير، ماست يا دوغ است) دانه ها و مغزهاي حاوي كلسيم، كنجد و بادام مصرف كند. يك نكته مهم اينكه اگر چه مساله كيفيت غذاي مادران به توان اقتصادي بستگي دارد اما لزوما وابسته به اين مساله نيست. مادران آگاه كه به دانش تغذيه اعتقاد دارند با هر امكانات مالي مي توانند تغذيه كامل و كافي تهيه كرده و با تلفيق امكانات در دسترس نيازهاي بدن خود و جنين را فراهم كنند. استفاده توام غلات، حبوبات و پروتئين، كنجد يا چند تا بادام و اضافه كردن آن به تركيبات غذايي ديگر و منابع گياهي و سبزيجات خام و پخته و ۲ تا ۳ واحد ميوه و ۷۰۰ گرم سبزيجات مي تواند هم نيازهاي ويتاميني را برطرف كند و هم مانع از ابتلا به يبوست شود.

● اضافه وزن بارداري؛ نه كم، نه زياد امروزه با كمال تعجب مشخص شده هرگونه سوءتغذيه، دوران بارداري بيش از بارداري روي سلامت كوتاه مدت و بلندمدت كودك تاثير مي گذارد و مادراني كه با سوءتغذيه و با وزن كم وارد بارداري مي شوند و در دوران بارداري هم از تغذيه مناسب برخوردار نيستند و وزنشان به اندازه مناسب اضافه نشده، بچه هايشان در دوران جنيني براي حفظ حيات برنامه ريزي مي كنند تا حتي با امكانات كم به حيات ادامه دهند، اما بعد از تولد با قد كوتاه و وزن كمتر به دنيا مي آيند. اين بچه ها در معرض خطر چاقي مفرط و بيماري هاي قلبي- عروقي قرار دارند. در مقابل، مادراني كه با وزن زياد و چاقي وارد بارداري مي شوند باز هم برنامه ريزي نامناسب و دريافت مواد مغذي به مقدار زياد موجب مي شود نوزاد با وزن بيشتري به دنيا بيايد و به همان نسبت در معرض خطر چاقي مفرط و بيماري هاي مزمن باشد پس مساله پيشگيري از چاقي و بيماري ها قبل از تصميم گيري به بارداري بايد توسطمادر در نظر گرفته شود و مادران بايد از نظر كمبود مواد معدني، كلسيم، آهنو روي بررسي شوند.

برچسب ها : رابطه بارداری و اضافه وزن
(0) نظر
فشار خون بالا در دوران بارداري

فشار خون بالا در دوران بارداري

مطالعات نشان داده است، ٥ درصد زنان با فشارخون بالا مواجه اند؛امااين مشكل پس از بارداري در ١٠ درصد زنان مشاهده مي شود.دكتر زهره شاهوردي،متخصص زنان و زايمان در اين باره به خبرنگار ايسنا علوم پزشكي ايران گفت: فشار خون زنان باردار بايد كمتر از ١٣ بر روي ٥/٨ باشد كه اگر اين رقم به ١٤ بر روي ٩ يا بيشتر افزايش يابد، فشارخون بالا محسوب مي شود.

وي افزود: هرچند اين مشكل بعد از زايمان برطرف مي شود، اما ممكن است خطر فشارخون بالايمزمن را در آينده افزايش دهد، به همين دليل كنترل بيماري در دوران بارداريتوسط پزشك ضروري است.وي به علائم فشارخون بالا در زنان باردار اشاره و اظهار كرد: ورم دست و صورت و افزايش وزن ناگهاني از عمده ترين پيامدهاي فشارخون بالاست كه با مراجعه مداوم به پزشك و در نتيجه شناسايي علل ايجاد فشارخون و تجويز داروهاي كم خطر، از روند بيماري كاسته مي شود.

گفتني است، با رعايت رژيم غذايي سالم و كم نمك، استراحت كافي، اجتناب از حضور در هواي آلوده و عدم استعمال سيگار، ميتوان از افزايش فشارخون در دوران حاملگي جلوگيري كرد.

برچسب ها : فشار خون بالا در دوران بارداري
(0) نظر
سرگيجه در دوران بارداري

سرگيجه دوران بارداري

نشانه هاي ناراحتي ناشي از حاملگي از هر زن به زن ديگر متفاوت است. موارد زير برخي ناراحتي هاي شايع هستند. به هر حال هر مادري ممكن است نشانه هاي متفاوتي پيدا كند و يا ممكن است هيچ نشانه اي نداشته باشد .

 تعدادي از زنان باردار دچار تنگي نفس و سرگيجه مي شوند و هميشه بايد مورد بررسي و معاينه كم خوني قرار گيرند.

دراغلبمادران مبتلا به كم خوبي دوران باداري كمبود گلبول قرمز مشاهده مي شود و اين نقص اغلب با رشد جنين و افزايش نيازش به مواد ساختي كه براي ساخت خون لازم است ايجاد مي شود.

تعدادي از زنان در دوران بارداري احساس سرگيجه مي كنند، اين احساس به علت تغييرات هورموني است كه منجر به افزايش جريان خون جنين مي‌شود اما ممكن است باعث آزار مادر شود.

انجمن بارداري امريكا توصيه هاي زير را براي رهايي از سرگيجه دوران بارداري ارائه كرده است:

* از ايستادن براي مدت طولاني خوددراي كنيد،اگر مجبور هستيد بايستيد براي كمك به برقراري جريان خون هر از چند گاهي پاهايتان را تكان دهيد.

* براي بلند شدن به آرامي از جاي خود برخيزيد.

* بدنتان را خنك نگاه داريد و از حمام هاي گرم بپرهيزيد.

*  سعي كنيد مدت طولاني را گرسنه نمانيد.

* لباس هاي آزاد و راحت بپوشيد و از پوشيدن لباس هاي تنگ كه جريان خون را كاهش مي‌دهند خوددراي كنيد.

*در مورد ساير موارد موثر بر ايجاد و تشديد سرگيجه با پزشكتان مشورت كنيد؛ خوابيدن به پشت به علت تحت فشار قرار دادن رگها مي‌تواند در بعضي از زنان موجب ايجاد سرگيجه شود.

 

به نقل از پزشكان بدون مرز

برچسب ها : سرگیجه در دوران بارداری
(0) نظر
بيماريهاي پوستي در دوران بارداري

بيماريهاي پوستي در دوران بارداري

آنژيوم عنكبوتي: اين عارضه به شكل يك برجستگي قرمز رنگ به اندازه سرسنجاق كه داراي يك قسمت مركزي است و از اطراف آن عروق خوني متسع به شكل شعاعي خارج مي‌شود. اين ضايعه در افراد طبيعي نيز ديده مي‌شود، اما شيوع آندر حاملگي افزايش مي‌يابد به گونه‌اي كه در 70 درصد زنان باردار بروز مي‌كند.
پيداست آنها بين ماههاي دوم تا پنجم حاملگي بوده و به طور عمده در نيمه فوقاني بدن ظاهر شده و بيشتر در زنان سفيدپوست مشهود است. اين ضايعات معمولاً در طي 3 ماه پس از زايمان از بين مي روند.
قرمزي كف دست
در 40 درصد زنان سفيدپوست و 30 درصد زنان تيره پوست باردار ديده مي‌شود كه ممكن است به صورت نقطه نقطه‌هاي منتشر در تمام كف دست باشد و يا فقط در برجستگي‌هاي كف دست ظاهر شود.
وريدهاي واريسي
اين وريدها در پاها و هموروئيد (بواسير) از عوارض شايع حاملگي است. بسياري از زنان حامله دچار تورم در صورت، پلك‌ها، دست‌ها و پاها مي‌شوند. اين تورمصبحها بيشتر است و بتدريج در طي روز از بين مي‌رود. با توجه به اين مورد مشكلات قلبي، كليوي و عوارض ناشي از حاملگي نيز مي‌توانند نماي مشابهي ايجاد كنند، مشورت با پزشك در اين خصوص الزامي است.
لثه‌ها
حدود 80 درصد زنان باردار دچار قرمزي و تورم در لثه‌ها مي‌شوند كه مخصوصا اگر بهداشت دهان خوب نباشد مي‌تواند به دردناك و زخمي شدن آنها منجر شود. گاها ضايعات عروقي كوچكي نيز ممكن است در لثه ايجاد شوند كه به دنبال تماس (مواد غذايي، مسواك و …) دچار خونريزي مي‌شوند. اين تغييرات بعد از زايمان از بين مي‌روند. توجه به بهداشت دهان يك ضرورت مهم است.
خطوط كشش يا استريا
پيدايش استريا يك يافته شايع و مشخص در اكثر حاملگي‌هاست. اين خطوط در 90 درصد زنان باردار در ماههاي ششم و هفتم حاملگي ابتدا در ديواره شكم ظاهر شده و بعدا به ميزان كمتري بر روي سينه‌ها نيز نمايان مي‌شوند و با شيوع و شدت كمتر ممكن است در ساير نواحي بدن نيز ديده شوند علت پيدايش اين خطوط رابه مجموعه‌اي از تغييرات هورموني، كشش بيش از اندازه پوست و پارگي برخي الياف بافت نگاهدارنده آن نسبت مي‌دهند. طول اين خطوط چند سانتيمتر بوده و پهناي آنها از 1 تا 10 ميليمتر متغير است و به رنگ صورتي تا ارغواني و گاهيهمراه با خارش مختصر ظاهر مي‌شوند و رنگ اين خطوط معمولا مدتي پس از خاتمهبارداري تبديل به رنگ پوست شده، مختصري فرو رفته و سرانجام چروكيده مي‌شوند.


استريا معمولاً يك مشكل ظاهري است وليكن در برخي موارد مخصوصاً اگر وسيع باشد ممكن است زخمي شده و يا در جريان حوادث به سادگي پاره شود. بايد به خاطر داشت كه استريا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزايش سريعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس و بطور عمده در نواحي ران‌ها، باسن، كمر و سينه ممكن است ايجاد شود. همچنين احتمال دارد ضايعات مشابهي در جريان برخي از بيماريها و يا مصرف انواعي از داروهاي موضعي يا سيستميك، خصوصاً تركيبات كورتون دار، ايجاد شود كه شامل آويزه هاي پوستي مي گردد. آويزه‌هاي پوستي ضايعاتي هستند كه در ماههاي آخر حاملگي ظاهر شده و به طور نسبي يا كامل پس از زايمان ناپديد مي‌شوند. اندازه آنها از سر يك سوزن تا نخود متفاوت بوده وبه صورت زوايد برجسته به رنگ پوست يا كمي تيره‌تر در طرفين صورت، گردن، قسمت فوقاني سينه و زير پستانها ديده مي‌شوند. به خاطر شباهت آنها به بعضي از انواع زگيل گاهي بيماران اين زائده هاي پوستي را با زگيل اشتباه مي گيرند.
بيماريهاي شايع خاص دوران بارداري
يك خانم حامله علاوه بر احتمال گرفتاري به انواع بيماري هاي پوست نظير افراد ديگر، در معرض ابتلا به برخي بيماري ها نيز قرار دارد كه اختصاص به دوران بارداري دارند.
خارش حاملگي
حدود 20 درصد زنان باردار به درجاتي دچار خارش مي‌شوند كه در اكثر موارد ناشي از يك بيماري شناخته شده نظير كهير، اگزما، حساسيت‌هاي دارويي و يا ابتلا به عفونت‌هاي انگلي نظير گال است. اما گروه كوچكي از خانم هاي حاملهتنها مبتلا به يك خارش شديد هستند كه با هيچ ضايعه پوستي مشخص همراه نيست كه به اين حالت، خارش حاملگي اطلاق مي‌شود. اين حالت، كه در سه ماهه سوم حاملگي شروع شده و اغلب محدود به شكم است اگر چه ممكن است كاملاً منتشر باشد و ناشي از اختلال در ترشح صفرا در كبد است. اين خارش معمولا بعد از زايمان از بين مي‌رود وليكن در حاملگي‌هاي بعدي و يا هنگام مصرف قرصهاي ضدبارداري عود مي‌كند. اين حالت عموماً تأثيري بر سرنوشت حاملگي و يا سلامتجنين نداشته و تنها خطر بالقوه آن اين است كه احتمال بروز سنگ‌هاي صفراوي در زنان مبتلا به اين عارضه بيشتر است.
بثورات كهيري دوران حاملگي
اين اختلال كه در 5/0 درصد تمام حاملگي‌ها بروز مي‌كند، به صورت پيدايش ضايعات كهيري است كه در سه ماهه سوم حاملگي ظاهر مي‌شوند. اين بيماري عمومادر بارداري اول بروز مي‌كند و به ندرت در حاملگي‌هاي بعدي تكرار مي‌شود و چنانچه عود داشته باشد شدت آن كمتر است. علت بيماري دقيقا معلوم نيست و به افزايش غيرطبيعي وزن در مادر و جنين نسبت داده شده است.

منبع: پارسي طب

برچسب ها : بيماريهاي پوستي در دوران بارداري
(0) نظر
ريخت و پاش به كودكان مي آموزد....

ريخت و پاش به كودكان چه مي آموزد

كودكان امروز فرصت بسيار كمي براي بازي هاي بدون ساختار و نامرتبي كه ما در گذشته انجام مي داديم، دارند. هر كودكي سرگرمي مخصوص به خود را دارد امايك چيزي است كه تمام كودكان در آن ماهرانه عمل مي كنند: ريخت و پاش.
 

در واقع زندگي كردن با يك كودك ممكن است گاهي به شما اين احساس را بدهد كه در دام ريخت و پاش هاو لباس هاي كثيف او گير افتاده ايد. صبر زيادي لازم است اگر چه مي توانيد به او تميز كردن را آموزش دهيد. فقط مراقب باشيد، هنگامي كه اين عادات خوب را به او ياد مي دهيد، به تمام ريخت و پاش هاي او, نه نگوييد زيرا او با بعضي از اين فعاليت ها است كه جهان اطراف خود را مي شناسد و مهارت هايش را پرورش مي دهد. ما در اينجا به شما خواهيم گفت چرا اين فعاليت ها براي كودكتان مناسب است.

حواس پنجگانه او را درگير كنيد

بازيهاي بهم ريخته را با كودك خود در پارك يا ساحل تجربه كنيد. به او اجازه دهيد تا توت فرنگي هاي تازه را بچيند، انگشتان پاي خود را بر ماسه ها فرو برد و به صداي افتادن برگ هاي درختان گوش فرا دهد. اين تجربه هاي حسي به كودك شما كمك مي كند تا جهان اطرافش را بيشتر از آن چه در كتاب هاي درسي نوشته، بشناسد.

باور كنيد يا نه، اين لحظه ها مهارت هاي اورا افزايش مي دهند. آيا مي خواهيد كودكتان مفاهيم رياضي را درك كند؟ از اوبخواهيد صدف ها، سنگ ها يا برگ ها را دسته بندي كند سپس بشمارد. تمام آنهابراي او زيبا و جذاب خواهند بود (به خصوص در مقايسه با اسباب بازي هايش) در اين زمان كه حواس مختلف او تحريك مي شوند، قدرت حافظه او نيز افزايش مي يابد.

دانشمند آينده خود را پرورش دهيد

اين بازي ها را كمي نزديك تر بياوريد و به كودكتان اجازه دهيد تا در حياط بازي كند. اسباب بازي هاي خانگي, بازي او رامحدود مي كنند. به جاي آن در حياط, مكاني را به بازي او اختصاص دهيد تا درآنجا كندوكاو كند. بيل و سطلي را براي ماسه بازي او تهيه كنيد تا به وسيله آنها بتواند مجسمه و قلعه درست كند.

كودكان زماني كه بيرون از خانه بازي مي كنند، محدوديت ندارند. آنها طي اين فعاليت جستجو و كشف كردن را مي آموزند، جايي كه كنجكاوي آنها به سوالشان پاسخ مي دهد: چه مي شود اگر...

يك شاهكار بسازيد

زماني كه كودك شما آماده تميز كردن خود است، او را در وان حمام آزاد بگذاريد. شستشو در حمام نيز مي تواند ريخت و پاش به همراه داشته باشد، اما ريخت و پاشي تميز.

به علاوه احتياجي نيست از مواد خاصي براي اين كار استفاده كنيد. در واقع شما مي توانيد نقاشي خود را با مخلوط كردن 3/1 از شامپو و چند قطره از رنگ خوراكي آغاز كنيد. راه ديگر آن است كه كرم ريش تراش پدرش را به او دهيد.

به او حوله يا ليفي دهيد تا به عنوان قلم مو استفاده كند. اين كار مهارت هاي حركتي او را بهبود خواهد داد. (تنها مراقب باشيد تا مواد به داخل گوش و بيني او وارد نشوند.)

براي افزايش مهارت رياضي او، مواد را اندازه گيري و تركيب كنيد

زماني كه با ريخت و پاش كودكتان در خانه كنار آمديد، لوازم او را به آشپزخانه ببريد. هنگامي كه با او آشپزي مي كنيد، آردها روي زمين مي ريزند، اجاق گازتان روغني مي شود و تخم مرغ ها رويزمين مي پاشند. بنابراين چرا بايد اين كار را انجام دهيد؟ زيرا با اين روششما, به او ياد خواهيد داد كه رياضيات در زندگي اهميت دارد.

حتي كودكي نوپا نيز مي تواند در يك پروژه آشپزي ساده شركت كند، بنابراين به او زياد (فنجان) و كم (قاشق غذاخوري) را آموزش دهيد. كودكان كوچك تر قادرند 1+1=2 و كودكان بزرگ تر منها و تقسيم راانجام دهند.

  منبع : ني ني بان
برچسب ها : ریخت و پاش به کودکان می آموزد....
(0) نظر
مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

لينارت نيلسون دوازده سال از عمر خود را صرف تهيه تصاويري از رشد نوزاد درون رحم كرد.
 

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

اين تصاوير باورنكردني با استفاده از دوربين هاي معمولي مجهز به لنز ماكرو و همچنين ميكروسكوپ الكتروني گرفته شده است. در اين تصاوير مراحل رشد نوزاد از ابتداي لقاح تا كامل شدن جنين و تبديل به يك نوزاد را مي بينيم:

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

اسپرم در لوله فالوپ (لوله شيپور رحمي)

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

تخمك آماده لقاح

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

يك قرار ملاقات!

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

لوله فالوپ

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

دو اسپرم در تماس با تخمك

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

اسپرم پيروز!

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

نمايي نزديك از اسپرم

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

روز ششم پس از لقاح

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

روز هشتم: جنين به ديواره رحم چسبيده است

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

شكل گيري مغز جنين

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

روز بيست و چهارم : قلب جنين از هجده روزگي شروع به شكل گيري كرده است

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

چهار هفتگي

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

چهار الي پنج هفتگي

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

انتهاي پنج هفتگي- صورت جنين با حفرات دهان، چشم و بيني شروع به شكل گيري كرده است

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

چهل روز بعد

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته هشتم- جنين به سرعت در كيسه رحمي رشد مي كند

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته دهم- پلك ها نيمه باز هستند. در روزهاي آتي كاملا بسته خواهند شد.

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته شانزدهم- جنين از دست هايش براي شناخت محيط پيرامونش استفاده مي كند

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

شبكه اي از رگ هاي خوني را مشاهده مي كنيد. در واقع بدن در حال ساخت استخوان است و اين رگ ها تغذيه كننده استخوان بدن خواهند بود.

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته هجدهم: ابعاد تقريبا 14 سانتي متر. اكنون مي تواند صدا هاي بيرون را درك كند

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته نوزدهم

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته بيستم: تقريبا 20 سانتي متر. موهاي پشمالويي بر روي سر و صورت نوزاد ايجاد مي شود. اين موها را با نام لانوگو (lanugo) مي شناسند

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته بيست و چهارم

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته بيست و ششم

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

شش ماه بعد- جنين كامل شده و نوزاد آماده ترك رحم مي شود. در اين زمان جنين به سمت پايين مي چرخد تا راحت تر بتواند خارج شود

مراحل رشد جنين از لقاح تا تولد

هفته سي و ششم- نوزاد چهار هفته ديگر دنيا را خواهد ديد

  منبع : وي آر
برچسب ها : مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد-تصویر-عکس
(0) نظر
تناسب اندام پس از بارداري

 تناسب اندام پس از بارداري

آيا دوران بارداريتان به پايان رسيده و به فكر برگرداندن تناسب اندامتان هستيد؟ بايد بدانيد كه بدن شما در اين دوران و پس از وضع حمل متحمل تغييرات قابل توجهي شده است. توصيه نمي شود كه در اولين روزهاي مادر شدن خودتان را درگير يك رژيم غذايي بسيار محدود كنيد. شما براي شيردهيو مراقبت از فرزندتان نيازمند انرژي و موادمغذي زيادي هستيد. بايد به تدريج وزنتان را پايين بياوريد و تناسب اندامتان را بازيابيد. عجله كردن دراين كار جز ضرر رساندن به بدنتان چيزي به همراه نخواهد داشت.

با دنبال كردن اين 6 راه آسان خواهيد توانست بدون ضرر رساندن به بدنتان، به تناسب اندام دست يابيد.

1.با يك رژيم غذايي مناسب شروع كنيد. حتماً به اندازه كافي از غذا و تنقلات در رژيمتان استفاده كنيد، البته در مصرف قنديجات نبايد زياده روي كنيد. مي توانيد با داشتن يك تغذيه صحيح به تناسب اندام قبل از بارداري خود دست پيداكنيد. براي اين منظور بايد يك رژيم غذايي كه شامل موادمغذي كافي ازجمله نان، پاستا، سيريال، برنج، سبزيجات، حبوبات، ميوه ها، پنير، شير، ماست، گوشت، مرغ، ماهي، تخم مرغ و آجيل باشد را دنبال كنيد.

2. از خوردن وعده هاي غذايي مخصوصاً صبحانه شانه خالي نكنيد. اگر تصور مي كنيد كه نخوردن وعده هاي غذايي به شما كمك مي كند وزنتان را پايين بياوريد، كاملاً در اشتباهيد. تحقيقات نشان مي دهد كه افراديكه صبحانه نمي خورند وزن بيشترينسبت به آنهايي دارند كه از يك صبحانه سالم استفاده مي كنند. شما براي سالم ماندن به ميزان كافي كالري و موادمغذي نياز داريد. در رفتن از وعده هاي غذايي فقط باعث مي شود براي جبران كالري هاي نخورده، به خوردن تنقلات رو بياوريد يا در وعده بعدي غذاي بيشتري بخوريد.

3. وعده هاي غذايي را بيشتر كنيد. به جاي نخوردن وعده هاي غذايي، يك رويكرد بهتر براي لاغر شدن اين است كه غذاهاي سبك اما در وعده هاي بيشتر ميل كنيد. دقت كنيد كه غذاهايي كه انتخاب مي كنيد حتماً موادمغذي لازم را داشته، در عين حال كم چرب و كم كالري باشند. با اين روش بدون احساس گرسنگي وزنتان پايين خواهد آمد.

4. به ميزان كافي آب بنوشيد. توصيه مي شود كه بايد حداقل 10 ليوان آب در روز بنوشيد. آب سموم را از بدنتان خالي كرده و باعث مي شود بينوعده هاي غذايي احساس سيري بيشتري كنيد. خيلي اوقات ما تشنگي را با گرسنگياشتباه مي گيريم. با نوشيدن آب كافي در طول روز كمتر به سراغ تنقلات و درنتيجه كالري هاي بيشتر خواهيد رفت.

5. تا زمانيكه مي توانيد به فرزندتان شير بدهيد. براي خيلي از مادرها پايين آوردن وزن در طول شيردهي خيلي ساده تر است. شيردهي چربي اضافه بدن را مي سوزاند. درواقع، مي توانيد تا 500 كالري در روز با شيردهي بسوزانيد. شيردهي به همان ميزان كه براي فرزندتان پرفايده است، براي شما نيز هست.

6. خواب كافي الزامي است. بااينكه نوازد تازه به دنيا آمده نياز به مراقبت بسيار دارد، اما سعي كنيد هر زمان كه كودكتان مي خوابد، شما هم چرتي بزنيد. كمبود خواب تنظيم هورمون هايي كه اشتها را كنترل مي كنند را برهم مي زند و به مغزتان پيغام گرسنگي مي فرستد. اين مسئله ممكن است موجب پرخوري و اضافه وزن شود. پس اگر مي خواهيد بعد از حاملگي تناسب اندامتان را برگردانيد بهتر است به اندازه كافيبخوابيد.

با اين شش تغيير ساده مي توانيد به تناسب اندام قبل از بارداريتان برگرديد. كم كم شروع كنيد و سعي كنيد اضطرابتان ر ا پايين بياوريد. با داشتن يك رژيم غذايي و سبك زندگي سالم دوباره خودتان را با هيكل قبل از حاملگيتان خواهيد ديد.

متخصصين توصيه مي كنند كه به جايرژيم گرفتن از انواع و اقسام موادغذايي تازه استفاده كنيد. اين يعني وقتي به خاطر گرسنگي مي خواهيد سراغ شيريني برويد، بهتر است كه سيب، هويج يا بيسكويت گندم كامل بخوريد. نكته مهم اين است كه اگر شير مي دهيد، بايد در روز حداقل 1800 كالري مصرف كنيد.

دركنار اهميت داشتن يك رژيم غذايي سالم، انجام تميرينات هوازي، ايروبيك، و قدرتي هم برايتان مفيد است. ورزش روزانه فوايد بسيار زيادي براي مادران تازه دارد. ورزش نه تنها از بروز افسردگي جلوگيري مي كند بلكه خوابتان را تنظيم كرده و استرستان را هم خالي مي كند.

اين به آن معنا نيست كه بايد براي فرزندتان پرستار بگيريد تا خودتان بتوانيد هر روز به باشگاه برويد. مي توانيد با كمي پياده روي تندهمراه نوزادتان در اطراف خانه ورزش هوازي داشته باشيد. متخصصيت توصيه مي كنند كه حداقل 150 دقيقه در هفته روي قلب و عروق و عضلاتتان كار كنيد. البته با وجود فرزند جديد پيدا كردن 30 دقيقه زمان بدون وقفه شايد غيرواقعبينانه باشد. اما لازم نيست همه ورزشتان را پشت سر هم انجام دهيد. مي توانيد زمانتان را به فواصل 10 دقيقه اي تقسيم كنيد.

و آخر اينكه، مادران مي توانند از تمرينات قدرتي و بدنسازي هم بهره گيرند. چند وزنه سبك براي خود خريداري كنيد يا در اطراف خانه از اشيائي مثل بطري ها ياظرف هاي موادشوينده بعنوان وزنه استفاده كنيد. بعد چند حركت روي عضلاتتان انجام دهيد.
نكته: قبل از شروع هر برنامه ورزشي جديد، تاييد پزشكتان را فراموش نكنيد.


منبع : پارسي طب

برچسب ها : تناسب اندام پس از بارداری
(0) نظر
(( اپي‌دورال )) يك زايمان بدون درد !

(( اپي‌دورال )) يك زايمان بدون درد !

قطعا يكي ازجذاب‌ترين و مهيج‌ترين تجربه‌هاي زندگي هر خانمي، زايمان اوست؛‌ تجربه‌ايكه به دردناك بودن، معروف است اما مي‌توان آن را طوري تسهيل كرد كه در عين حال كه بدون درد است، فرد مجبور نشود تن به تيغ سزارين و عوارض بيهوشيعمومي بسپارد.

امروزه در اروپا حدود 80 درصد و در آمريكا 50 درصد زناندرخواست بي‌دردي حين زايمان را دارند اما در ايران چون خانم‌ها از اين موضوع بي‌اطلاع هستند رو به سزارين مي‌آورند.

حق هر انساني است كه در دنياي مدرن طب امروز، بي‌دردي را طلب كند و براي همين است كه بيماران نيز از كشيدن و پركردن دندان تا سردرد و درد زايمان را با حداقل درد مي‌خواهند.

استفاده از روش اپي‌دورال، برخلاف تصور عوام، نه تنها تهاجمي نيست؛ بلكه به عنوان تكنيك طلايي استاندارد دنيا معرفي شده است. ما فقط براي دقايقي حس درد قسمت فوقاني شكم يا همان ناحيه‌ اپي‌دورال را بلوك مي‌كنيم و براي اين كار از فرد مي‌خواهيم در حالتي نشسته و كاملا بي‌حركت قرار بگيرد و قبل از انجام بلوك، پوست را ضدعفوني و كمي بي‌حس مي‌كنيم. سپس سوزن مخصوصي را در فضاي اپي‌دورال (كه فضايي خارج از نخاع است) قرار داده و كاتتر را در جاي مناسبگذاشته و سوزن را برمي‌داريم. داروها را از راه لوله نازك كاتتر تجويز مي‌كنيم و چون اعصاب انتقال‌دهنده بلوك مي‌شوند، درد كاهش مي‌يابد. 15 تا 10 دقيقه بعد اثر بلوك تا 80 درصد از درد را مي‌كاهد. بلوك اپي‌دورال را مي‌توان تا هر وقت نياز بود ادامه داد و پس از زايمان كاتتر را خارج كرد تا حدود 20 دقيقه بعد از تزريق آخرين دارو حس شما به حالت عادي برگردد. اين بلوك باعث كندي روند زايمان نشده و بي‌حسي ناحيه‌اي به شما اجازه مي‌دهد در طولاني‌ترين زمان زايمان (مرحله باز شدن دهانه رحم) استراحت كنيدو سپس وقتي دهانه رحم كاملا باز شد انرژي كافي براي زور زدن داشته باشيد.


تحقيقات فراوان ثابت كرده‌اند كه اين بي‌دردي براي مادران كاملا بي‌خطر است. ما علاوه بر مواردي كه خود مادران درخواست زايمان بدون درد دارند، در مواقع خاص مانند بيماران شديد ريوي، قلبي عروقي، فشار بالاي بارداري، صرع ومواردي كه بيهوشي عمومي به خاطر حساسيت به دارو منع دارد، از اين روش استفاده مي‌كنيم. مساله مهمي كه وجود دارد و سوال رايج اكثر خانم‌هاست، آن است كه پس از انجام بلوك اپي‌دورال و قبل از زايمان، آيا قادر به راه رفتن هستند يا نه؟ اين هم به خاطر همان اطلاع‌رساني غلط است كه بعضي‌ها تصور مي‌كنند فلج خواهند شد! ما پس از اپي‌دورال، حتي آنها را از تخت پايين مي‌آوريم تا قدم بزنند و تكنيك تنفسي را كه در كلاس‌هاي زايمان فراگرفته‌اند، انجام دهند يا ورزش ملايمي انجام دهند.
من از چند خانم جوان كه با اين روش درد زايمان طبيعي را كم كرده‌اند و از زايمان خود لذت برده‌اند، خواستم تا درچند جمله نظر خود را ابراز كنند.


نظر يك خانم درباره اين روش زايمان:

يكي از خانم‌هايي كه با روش اپي‌دورال زايمان بدون‌درد را تجربه كرده بود (خانم 32 ساله) اين‌طور گفت: «من به محض اينكه چند لحظه منتظر ماندم و حس ترس داشتم كه الان اين سوزن را در نخاعم فرو مي‌برند، بدون هيچ احساسي، گفتند تمام شد. دقيقا 7 تا 8 دقيقه بعد، از دست آن درد آغازين راحت شدم و خوابيده بودم و سر بچه‌ام را در ناحيه نشيمن حس مي‌كردم و هر وقت مي‌گفتند زور بزن قادر بودماين كار را بكنم. خيلي لذت داشت كه تولد بچه‌ام را ديدم و باورم نمي‌شد كه زايمان تمام شد و او الان روي دست‌هاي دكتر است! نه درد كشيدم نه بيهوششدم. من به همه آنها كه گفتند چرا سزارين نمي‌شوي و مگر زمان مادربزر‌گ‌هاست كه طبيعي زايمان كنيم و ما را بي‌كلاس يا متحجر خواندند، مي‌گويم اتفاقا الان در همه دنيا براي زايمان كلاس آموزشي مي‌روند و همه خانم‌ها به غير از آنها كه بيماري دارند يا مساله خاصي براي جنينشان پيش بيايد طبيعي زايمان مي‌كنند. من توسط يكي از اقوامم كه در اروپا زندگي مي‌كند، تشويق شدم كه اين راه را تجربه كنم. الان هم راضي‌ام و به دوستانم توصيه مي‌كنم. از همه فوايدش كه بگذريم، ارزش بوسيدن نوزاد پس از تولد به يك دنيا مي‌ا‌رزد.» خانم 27 ساله ديگري بعد از اين تجربه مي‌گفت: «با اينكه قبلا در كلاس‌ها برايمان توضيح داده بودند اما باز هم مي‌ترسيدم. براي همين ترس، پس از اپي‌دورال به دست‌شويي نياز پيدا كردم و به راحتي خودم قدم زدم و رفتم دست‌شويي. حين زايمان هم با ماما و دكتر گپ مي‌زدم و خوشحال بودم حتي همسرم اجازه داشت به اتاق زايمان بيايد. درست مانند كشورهاي خارجي و فيلم‌ها !


منبع: www.salamat.com

برچسب ها : (( اپي‌دورال )) یک زایمان بدون درد !
(0) نظر
راهكار هاي كاهش وزن پس از بارداري

چند راه كار ساده براي كاهش وزن پس از بارداري

در اين مقاله چند راه كار ساده ارائه شده كه به مادران كمك مي‌كند پس از بدنيا آوردن كودك خود تا حد قابل ملاحظه‌اي وزن خود را پايين بياورند و گرفتار چاقي نشوند.

 اين راه كار‌ها عبارتند از:

- شيردهي: شيرمادر نه تنها براي كودك بسيار مفيد است بلكه اين كار به مادري كه تازه صاحب فرزند شده كمك مي‌كند وزن خود را كاهش دهد. پزشكان معتقدند كه شيردهي موجب مي‌شود بدن مادر روزانه حدود ۵۰۰ كالريانرژي بسوزاند.

- نوشيدن آب زياد: روزانه حداقل ۱۰ تا ۱۲ ليوان آب بنوشيد اگر ادرارتان زرد رنگ شود به اين معني است كه بدنتان خشك و كم آب شده بنابراين توصيه مي‌شود كه با نوشيدن آب به تازه شدنبدنتان كمك كنيد.

- وعده‌هاي غذايي متعادل داشته باشيد:از آنجا كه شما تازه مادر شده‌ايد پس بي‌ترديد اجازه نداريد رژيم بگيريد اما مي‌توانيد مراقب باشيد كه تغذيه سالم داشته باشيد. يك وعده غذايي متعادل بايد شامل ميوه‌ها، سبزي‌ها، گوشت لخم، ماهي و محصولات لبني كم چرب باشد. سعي كنيد در طول روز تا حد امكان ميوه و سبزي را از خود دور نكنيد.

- با نوزاد خود بيرون برويد:شما مي‌توانيد براي پياده روي، كودك خود را در كالسه بگذاريد و يا از «آغوش بچه» استفاده كنيد و همراه كودكتان قدم بزنيد و از اين طريق به تحرك خود بيفزاييد. - فقط وقتي واقعا گرسنه هستيد، غذا بخوريد: هرگز از وعده‌هايغذايي خود صرف نظر نكنيد. به خاطر داشته باشيد كه شما به نوزادتان شير مي‌دهيد و بايد مواد مغذي مناسب را به مقدار كافي به او منتقل كنيد.

- اگر برنامه غذايي منظمي داشته باشيد، براي خوردن تنقلات و ميان وعده‌هاي چرب و سرخ شده و بي‌موقع وسوسه نخواهيد شد.

- در كلاس‌هاي تمرينات بدني پس از بارداري شركت كنيد:يكي از اين كلاس‌ها را در نزديكي محل زندگي خود پيدا كرده و به مادران ديگر ملحق شويد. اين اقدام براي كاهش وزن بسيار موثر است. اگر به نوزادتان شير مي‌دهيد سعي كنيد پس از شير دادن اين تمرينات را انجام دهيد.

درپايان نيز تاكيد مي‌كنيم كه هرگز اجازه ندهيد مساله وزن، خلق شما را تنگ كند پس از اين مرحله جديد از زندگي كه با كودك عزيزتان داريد لذت ببريد و فقط به ياد داشته باشيد كه پرخوري نكنيد.

به نقل از جوان آنلاين

برچسب ها : راهکار های کاهش وزن پس از بارداری
(0) نظر
از ديابت در بارداري بيشتر بدانيم

از ديابت بارداري چه مي دانيد؟

 

ديابت بارداري يك اختلال نيمه دوم حاملگي است و عموما" بعد از ختم حاملگي برطرف  مي شود. در حالي كه افزايش قند خون در سه ماهه اول معمولا" به معناي ديابت آشكار است. از عوامل خطر مرتبط با ايجادآن سن و وزن بارداري و سابقه خانوادگي ديابت مي باشد.ايــن ديابت مربوط به خانم هاي بارداري است كه قبلا" هيچ سابقه اي از ديابت نداشته اند .در اين اختلال احتمال تولد نــوزاد نــارس، درشت  ، افت قند خون در  نوزاد، مرده زايي و افزايش فشار خون (پره اكلامپسي) افزايش مي يابد. ساده ترين تست براي تشخيص ديابت حاملگي، GCT  مي باشد.

    براي خانم هايي كه ديابت بارداري در آنها تشخيص داده شده است بايد علاوه بر تاكيد بر تامين همه مواد مغذي مورد نياز؛

•    از افزايش قند خون شود(با كنترل شديد قند خون و انسولين درماني).

•    از وزن گيري مناسب آن ها اطمينان حاصل شود.

به خانم هاي باردار مبتلا به ديابت توصيه  مي شود:

1-    حتما" غذا را در حجم كم و به دفعات بيشتر (5 وعده در روز) ميل كنند.

2-    در هيچ وعده اي بيش از حد غذا نخورند.

3-    در برنامه غذايي خود از همه گروه هاي غذايي به شكل متنوع و متعادل استفاده كنند.

4-    مصرف غذاهاي چرب و سرخ كرده را كاهش دهند.

5-    مصرف نمك را كاهش دهند.

6-    روزانه از مواد غذايــي فيبــردار مانند حبوبات، سبزي،  ميوه و نان هاي سبوس دار مانند  سنگك كه در كاهش قندخون موثر است استفاده كنند.

7-    مصرف قندهاي ساده (مانند قند ،شكر و تنقلات شيرين) را كاهش دهند.

8-    مواد غذايي با نمايه گليسمي پايين (نان بربري، نان تافتون، سنگك ،چغندر، لپه، عدسي، لوبيا قرمز، لوبيا چيتي وماش) را جايگزين مواد غذايي با نمايه گليسمي بالا (لواش ماشيني، باقلا بدون پوست، هويج، سيب زميني و پوره سيب زميني) نمايند.

در خانم هاي باردار مبتلا به ديابت با نمايه توده بدني بالاتر از 26 توصيه مي شود در طول بارداري وزن گيري تا حدود 9 كيلوگرم داشته باشند. علاوه بر توصيه هاي فوق، بر رعايت نكات ذيل تاكيد  مي شود:

•    از مصرف ميان وعده هاي متعدد خودداري كنند.

•    بعد از وعده هاي غذايي كمي پياده روي داشته باشند.

برچسب ها : از دیابت در بارداری بیشتر بدانیم-از دیابت بارداری چه می دانید؟
(0) نظر
غذاهاي ممنوعه براي خانم هاي باردار

غذاهاي ممنوعه براي خانم هاي باردار

 : بارداريتان مبارك! بدون شكاولين آرزويتان اين است كه يك فرزند سالم به دنيا بياوريد. براي همين حتماً كلي مراقب خودتان و فرزند در راهتان هستيد. احتمالا توصيه‌هاي غذايي مختلفي از اطرافيانتان دريافت مي‌كنيد و حتماً مي‌دانيد كه علاوه بر مصرف مواد غذايي مفيد و سرشار از ويتامين كه براي رشد جنين و سلامت خودتان مفيدند، بايد حواستان باشد كه در مصرف بعضي از خوردني‌ها احتياط كنيد.به خاطر اينكه به جنين آسيب مي‌زنند. توجه داشته باشيد كه مصرف بعضي از مواد غذايي با وجود اينكه به مادر آسيبي نمي‌زند اما مي‌تواند خطر سقط‌جنين را بالا ببرد و براي رشد جنين مشكل ايجاد كند. با ما باشيد تا با مواد غذايي ممنوعه در دوره بارداري بيشتر آشنا شويد.

 

سوسيس و كالباس

كلاً دور و بر فرآورده‌هاي گوشتي مانند سوسيس و كالباس و غيره را خط بكشيد به خاطر اينكه حاوي نيترات هستند. اين ماده نگه‌دارنده كه باعث پيشگيري از رشد باكتري‌ها مي‌شود خطر ابتلا به سرطان كولون را بالا مي‌برد. وجود باكتري ليستريا در اين فراورده‌هاي گوشتيبزرگ‌ترين تهديد براي خانم‌هاي باردار محسوب مي‌شود. بايد بدانيد كه خانم‌هاي باردار به دليل تغييرات هورموني به ميزان 13 تا 15 مرتبه بيشتر درمعرض آسيب اين قبيل باكتري‌ها هستند. البته توجه داشته باشيد كه وجود اين باكتري براي هيچ كس خوب نيست اما در اين ميان، خانم‌هاي باردار به دليل شرايط ويژه‌شان بيشتر از بقيه آسيب مي‌بينند. توصيه مي‌كنيم براي سلامت جنينتان از مصرف اين مواد غذايي به شدت بپرهيزيد.

 

تخم‌مرغ، گوشت و ماهي خام

در دوره بارداري با تخم‌مرغ، گوشت و ماهي خام خداحافظي كنيد. به خاطر اينكه اين مواد غذايي به صورت خام حاوي باكتري‌هايي به نام‌هاي سالمونلا، توكسوپلاسموز و كاليفرم‌ها هستند. سالمونلا مي‌تواند باعث بروز عوارضي در سلامت نوزادان بشود. درست است كه مي‌شود به راحتي از مصرف گوشت و ماهي خام پرهيز كرد اما در مورد تخم‌مرغ خام كمي دشوارتر است. چون از اين ماده غذايي به صورت خام در تهيه سس‌ها و بستني‌هاي غيرپاستوريزه و برخي از شيرينيجات مانند شيريني پفكي و غيره استفاده مي‌شود. حواستان باشد كه قبل از مصرف اين مواد غذايي آن‌ها را به طور كامل بپزيد.

 

چاي به اندازه

اگر عادت داريد و تمام روز در حال چاي خوردن هستيد بدانيد كه امكان دارد دچار كم‌خوني شويد. به خاطر اينكه چاي مانع از جذب كامل آهن مواد غذايي مي‌شود. از اين گذشته چاي نيز همانند قهوهيك نوشيدني تحريك‌كننده مغز است. براي همين توصيه مي‌كنيم در نوشيدن آن زياده‌روي نكنيد. درست است كه انواع دمنوش‌ها مفيد هستند اما نبايد در مصرفآن‌ها دچار افراط شويد. به عنوان مثال گياه جينسنگ چيني خاصيت محركي دارد ومي‌تواند اثر داروها را تغيير دهد و بابونه باعث تحريك رحم مي‌شود. توجه داشته باشيد كه نوشيدن جوشانده پوست مركبات، زنجبيل، بادرنجبويه اگر به ميزان دو تا سه فنجان باشد اشكالي ندارد.

 

كافئين به ميزان كم

نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه مصرف 600 ميلي‌گرم كافئين در روز مي‌تواند باعث شود كه نوزاد كم وزني به دنيا بياوريد. اگر اين ميزان به 800 ميلي‌گرم در روز برسد خطر آسيب به جنين جدي مي‌شود. توصيه مي‌كنيم در

مصرف قهوه و نوشيدني‌هاي كافئينه زياده‌روي نكنيد. از نوشيدن قهوه غليظ بپرهيزيد. مصرف نوشابه‌ها كه حاوي كافئين هستند را محدود كنيد. كلاً در اين دوره هر چه طبيعي‌تر غذا بخوريد بيشتر به نفعتان خواهد بود.

 

شيرين‌كننده‌ها با احتياط

نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه خطر آسپارتام در طول بارداري جدي است. آسپارتام نوعي شيرين‌كننده است كه در تهيه نوشيدني‌هاي گازدار استفاده مي‌شود. نتايج يك پژوهش دانماركي كه در اواخر سال 2010 انجام

شده است نشان مي‌دهد كه با مصرف روزانه نوشيدني‌هاي گازدار كه حاوي اين شيرين‌كننده هستند خطر زايمان زودتر از موعد به ميزان 78 درصد افزايش مي‌يابد. توصيه مي‌كنيم از مصرف اين قبيل نوشيدني‌ها بپرهيزيد.

 

مغز و جگر

مغز حيوانات نيز حاوي باكتري لستريا هستندكه روي خانم‌هاي باردار تأثير منفي مي‌گذارند و بايد از مصرف آن بپرهيزيد.جگر حاوي ميزان زيادي ويتامين A مي‌باشد كه حتي بيش از نياز روزانه خانم‌هاي باردار است. جذب ميزان زياد ويتامين A مي‌تواند به رشد جنين آسيب بزند. براي جذب ويتامين A مي‌توانيد از سبزيجاتي مانند هويج يا ميوه‌ها و سبزيجات رنگي ديگر، شير، ماهي‌هاي چرب و تخم‌مرغ (البته پخته‌شده) استفاده كنيد.

 

شير غيرپاستوريزه

توجه داشته باشيد كه نبايد در دوره بارداري لبنيات را از برنامه غذاييتان حذف كنيد. فقط بايد از مصرف محصولاتيمانند پنير بز و همچنين محصولات لبني غيرپاستوريزه مانند شير خام بپرهيزيد. اين محصولات حاوي باكتري ليستريا هستند كه براي سلامت جنين خوب نيست.

 

 

به نقل از آرمان 

برچسب ها : غذاهای ممنوعه برای خانم های باردار
(0) نظر
نكاتي براي حفظ سلامت جنين
10 نكته براي حفظ سلامت جنين10 نكته براي حفظ سلامت جنين

 اگر مي خواهيد مادر شويد و نوزادي سالم به دنيا بياوريد، توجه به يك سري نكات در حين بارداري براي حفظ سلامت جنين لازم است.
 
1 . جنين و كتاب خواندن

جنين مي‌تواند لرزش صداي مادر را تشخيص دهد، بنابراين صحبت كردن يا خواندن كتاب براي او مي‌تواند فوايدي در بر داشته باشد. برخي از اين فوايد عبارتند از:

آرامش
جنين مي‌تواند صداي خارج از رحم را بشنود. اين صدا از طريق استخوان، بافت و مايع اطراف و داخل رحم به جنين منتقل مي‌شود. جنين 6 ماهه قادر است صداي مادر خود را تشخيص دهد و با شنيدن آن آرام مي‌گيرد.

پيشرفت مغزي
ميان حس شنوايي و توانايي يادگيري در كودك ارتباطي برقرار است. اين شواهد اثبات مي‌كند كه جنين توانايي يادگيري دارد. خواندن كتاب مي‌تواند در پيشرفت مغز وزبان، در سال‌هاي اوليه زندگي بسيار مفيد باشد.

پيوند ميان والدين و كودك
برقراريارتباط با جنين براي بسياري از افراد كاري دشوار است. خواندن كتاب روش بسيار خوبي براي برقراري اين ارتباط است. كتابي را انتخاب كنيد و در اوقات فراغت با صداي بلند براي جنين خود بخوانيد.

اكوكارديوگرافي جنين در هفته 18 بارداري، براي تشخيص زودهنگام بيماري قلبي مادرزادي لازم است.
 

2 . جنين و ورزش مادر
ورزشدر بارداري، رشد جنين را در ديواره رحم بهبود مي‌بخشد و خون و مواد غذايي لازم را به جنين مي‌رساند. ورزش مادر در بارداري، به ضربان قلب جنين و وزن او به هنگام تولد آسيبي وارد نمي‌كند.

زنان باردار مي‌توانند در حينحاملگي ورزش‌هايي مانند پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و شنا انجام دهند، ولي ازانجام ورزش‌هاي رزمي و سنگين بايد پرهيز كنند.
شنا در زمان بارداري به زايمان راحت‌تر و كنترل اضافه وزن در حين بارداري كمك مي‌كند.
 

3 . جنين و تشخيص بيماري قلبي
نواقصدريچه‌اي قلبي از جمله بيماري‌هاي شايع قلبي مادرزادي است. اكوكارديوگرافيجنين در هفته 18 بارداري، براي تشخيص زودهنگام بيماري قلبي مادرزادي است. البته اين امكان را داريم كه زودتر از اين زمان به روش اكوكارديوگرافي جنيني، وجود بيماري را تشخيص دهيم.

 
4 . جنين و آلودگي هوا
رشدطبيعي جنين به دليل قرار گرفتن در معرض هواي آلوده كاهش مي‌يابد. در طي اولين و سومين دوره سه ‌ماهه حاملگي، اين خطر افزايش مي‌يابد. افزايش اكسيدنيتروژن از عوامل عمده اين معضل است. آلودگي هوا، فعاليت سلولي جنين را كاهش مي‌دهد يا منجر به اختلال در رسيدن مواد غذايي و اكسيژن به او مي‌گردد.

 
5 . جنين و اسپري مو
اين اسپري‌ها حاوي موادي هستند كه عملكرد طبيعي سيستم هورموني بدن را مختل مي‌كنند و كارايي آلت تناسلي را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

درصد بالايي از مادراني كه در سه ماهه اول بارداري‌شان از اسپري‌هاي مو استفاده مي‌كردند، پسرانشان دچار هيپوسپادياس شده بودند.
زمانيكهآلت تناسلي جنين پسر شكل مي‌گيرد، مجاري ادراري از مثانه تا سر آلت امتدادمي‌يابند. در بيماري هيپوسپادياس، مجاري ادراري آن گونه كه بايد رشد نمي‌يابد و ممكن است در ميانه راه تمام شود و فرد بيمار مجبور باشد از زير آلت تناسلي ادرار كند. نقطه خروج ادرار در كنار مقعد يا كيسه بيضه هم مشاهده شده است.
 

6 . جنين و كم خوني مادر
 كم‌خونيدر زنان باردار، باعث تاخير در رشد رحم، تولد نوزادان با وزن كم و كاهش شديد هموگلوبين و هماتوكريت و در نهايت افزايش مرگ و مير مي‌شود. در كم خوني ناشي از فقر آهن، ممكن است دريافت آهن كافي باشد، ولي جذب آن كم باشد.در اغلب موارد فراهمي زيستي آهن كم است و به همين دليل جذب نمي‌شود. عفونت‌هاي انگل روده‌اي در فقر آهن دخالت دارد. مواد غذايي حاوي تانن‌ها (مانند چاي) و وجود فيتات در نان تخمير نشده، جذب آهن را مختل مي‌كند. غذاهاي حاوي ويتامين C جذب آهن را بالا مي‌برد.
 

7 . جنين و دود سيگار
 عوارضدود سيگار براي كودكان از زمان بارداري شروع مي‌شود، يعني زماني كه دستگاهتنفسي هنوز به طور كامل شكل نگرفته است. در طي اين دوران، با استعمال هر نخ سيگار توسط مادر و يا اطرافيان، عوارض زيادي در جنين به وجود مي‌آيد.
سيگار كشيدن در طول حاملگي موجب بيماري‌هاي زيادي مانند مرده زايي، سقط خود به خود، مرگ جنين و مرگ در دوران نوزادي مي‌شود
وزن نوزادان مادران سيگاري حدود 170 تا 200 گرم كمتر از نوزادان مادران غيرسيگاري است.
پيدايش برونشيت و عوارض تنفسي در سال اول زندگي در كودكاني كه يكي از والدين آن‌ها سيگار مي‌كشد شايع‌تر است.
ميزانبروز سرماخوردگي، عفونت گوش مياني، گلودرد و گرفتگي صدا در كودكاني كه والدين سيگاري دارند، بيش از كودكاني است كه والدين غير سيگاري دارند.
 

8 . جنين و كافئين
مادهكافئين كه در نوشيدني‌هاي بسياري همانند قهوه، چاي يا كوكاكولا وجود دارد،محرك است و فعاليت ماهيچه‌هاي ديواره‌ لوله تخمدان را متوقف مي‌كند. همين امر باعث كاهش حركت تخمك از تخمدان به سمت رحم مادر مي‌شود. مصرف بالاي كافئين مي‌تواند مانع رشد جنين و حتي سقط جنين شود.

 
9 . جنين و مواد پلاستيكي
افزايشمقدار تركيب موجود در مواد پلاستيكي موسوم به بيسفنول يا BPA در بدن مادران باردار، خطر بروز نارسايي‌هاي مادرزادي را در نوزاردان افزايش مي‌دهد.

افزايش سطح اين ماده شيميايي در خون مادران، احتمال نارسايي‌هاي عصبي – رفتاري را در نوزادان آن‌ها تشديد مي‌كند.
غذامهم‌ترين منبع ورود اين ماده شيميايي به بدن است. BPA يك ماده شيميايي مصنوعي است كه در آستر داخلي قوطي‌هاي كنسرو، پلاستيك‌هاي خشك پلي كربناتي مثل شيشه شير نوزادان و ليوان‌هاي چند بار مصرف و مواد پركننده دندان‌ها استفاده مي‌شود.
 

10 . جنين و مواد شيرين
 مصرف مواد شيرين به مقدار زياد، در زمان بارداري، مي‌تواند تاثيرات مضري بر جنين دختر داشتهباشد. اين مواد تاثير چنداني بر جنين پسر ندارند.
آزمايشات ديگر بر روي ساير پستانداران نشان داد كه مصرف مواد شيرين، تاثيرات متفاوتي بر روي نوزادان ماده و نر دارد.
اينتحقيقات نشان داد كه جنين‌هاي ماده موش‌هايي كه به آن‌ها روزانه 26 قاشق چاي‌خوري محلول فروكتوز (قند طبيعي) داده مي‌شد، از جفت كوچك‌تري نسبت به جنين‌هاي ديگر برخوردار بودند.
دانشمندان بدين ترتيب دريافتند كه شكر، مواد مغذي را مسدود مي‌كند.

منابع :
جام جم - فاطمه لالوها، متخصص زنان و زايمان
سيمرغ - حجت مرتضاييان، عضو هيئت رئيسه انجمن قلب كودكان
پزشكان بدون مرز - دكتر شيلا ساتيانا رايانا
آفتاب - دكتر فربد فدايي، روانپزشك
ايران جم - دكتر نجفي

برچسب ها : 10 نکته برای حفظ سلامت جنین-نکاتی برای حفظ سلامت جنین
(0) نظر
توصيه هاي مخصوص دوران بارداري
توصيه هايي كه مخصوص هر ماه بيان شده

ماه اول : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره يس و الصالف بخواند وبه شكم بدمد .وروزهاي جمعه از قبل از صبحانه انار ميل كند و قبل از طلوع آفتاب ، اندكي از تبت سيدالشهدا بخورد. و هر روز بر 2 عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا بخورد .

ماه دوم : : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره الملك بخواند. روز پنجشنبه 140 مرتبه و روز جمعه صد مرتبه صلوات با عجل فرجهم بگويد .هر روز 2 عدد عناب سوره توحيد بخواند و آن را ناشتا بخورد.


ماه سوم : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره آل عمران بخواند. هر روز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستد. هر روز بر 1 عدد سيب آيه الكرسي بخواند و آن را ناشتا بخورد .


ماه چهارم : : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره الدهر بخواند در تمام نمازها دريك ركعت سوره قدر تلاوت كند و هر روز بر دو انجير سوره والتين بخواند و آنرا ناشتا بخورد.


ماه پنجم : : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره الفتح را تلاوت كند . و در يك نماز سوره النصر بخواند
و هر روز يك عدد تخم مرغ سوره حمد بخواندو آن را ناشتا بخورد


ماه ششم : : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره واقعه بخواند . شبها در يك نماز سوره التين تلاوت كند
و هر روز بر يك انار را پس از خواندن سوره فتح ناشتا بخورد


ماه هفتم : : روزهاي پنج شنبه و جمعه سوره يس و تبارك بخواند. روزي 140 مرتبه صلوات بفرستد.
و هر روز بر يكعدد به سوره يس بخواند و آن را ناشتا بخورد.


ماه هشتم:
روزهاي شنبه بعد از نماز صبح سوره قدر ، ده مرتبه
روزهاي يك شنبه بعد از نماز صبح سوره والتين ، دو مرتبه
روزهاي دوشنبه سوره يس
روزهاي سه شنبه سوره فرقان
روزهاي چهار شنبه سوره دهر
روزهاي پنجشنبه سوره محمد
روزهاي دوشنبه سوره الصافات
از خوردن ماست شيرين و عسل كوتاهي نكند . هر روز جمعه ناشتا انار شيرين ميلكند . در صورتي كه ضرر ناشته باشد ، هفته اي يك بار سركه بخورد.


ماه نهم : بهتر است غذاي او كباب باشد . ادويه نخورد . خرما ميل كند . برايسلامتي امام زمان (ع) گوسفندي را ذبح كرده از آن بخورد . در نماز ظهر يا عصر سوره والعصر و الذاريات بخواند . در روزهاي پنجشنبه سوره حج و در روزهاي جمعه سوره فاطر را تلاوت كند . هر روز مقداري را برود . به عكس و آينه كمتر نگاه كند . هر روز بر مقداري شير و خرما سوره دهر بخواند و آن راناشتا بخورد
برچسب ها : توصیه های مخصوص دوران بارداری
(0) نظر
نامگذاري ماه هاي جنيني
ماههاي جنيني عبارتند از :

1- ماه اول : ماه قلب است 2- ماه دوم : ماه چهره خوب است مادر هميشه با وضوباشد . با كوشش تمام گناهان بپرهيزد . آرامش خود را حفظ كند و عصباني نشود. از خوردن غذاهاي حرام پرهيز كند 3- ماه سوم : ماه تارهاي صوتي است 4- ماه چهارم : ماه رويش مو است 5- ماه پنجم : ماه حركت است 6- ماه ششم : ماه عظلات است 7- ماه هفتم : ماه اعصاب است . ماه هشتم : ماه زيبايي است 9- ماهتهم : ماه تولد است.

بيشتر كودكان مبتلا به امراض روحي ، بيماري خود را از مادرشان به ارث برده اند ، پس از آنجا كه تمام خصوصيات مادر در فرزند اثر خوب و بد خود را مي گذارد و خوشبختي يا بد بختي كودك را در رحم پي ريزي مي كند ضرورت دارد مادران بيشتر مراقب رفتار و كردار خود باشند تا بتوانند فرزنداني صالح و نيكو داشته باشند . در اين زمينه پيامبر(ع) نيز نقل شده كه فرموده اند ك سعدت و شقاوت انسان در شكم مادر پايه ريزي مي شود .

نامگذاري كودك: بهتراست قبل از تولد يعني قبل از چهار ماه و ده روز انتخاب شود. از زمان حاملگي دو نام براي جنين بايد انتخاب شود كه اگر دختر بود يكياز نام ها و اگر پسر بود نام ديگر به وي داده شود.
پيامبر فرمود : بچه ها را در شكم نامگذاري كنيد اگر نمي دانيد پسر است يا دختر دو نام براي او بگزادريد اگر سقط شود و نامي نداشته باشد در قيامت از پدر مواخذه كند پيامبر جنين حضرت فاطمه را پيش از تولد محسن ناميد.

مشكلات دوران بار داري

خداوند در سوره لقمان مي فرمايد : و ما به هر انساني سفارش كرديم كه در حق پدر و مادر خود نيكي كن چون با حمل فرزند برداشته ، سستي بروي سستي ..
زن بعد از باردار شدن ، با مسائلي از قبيل افسردگي ، تنبلي و تن سنگين ، تنگي نفس ، دل به هم آمدن ، آروغ ترش ، سردرد ، سر گيجه ، تاريكي در چشم و تپش قلب روبرو مي شود . ممكن است بعد از يك ماه يا دو ماه ويار داشته ويارشچيزهاي غير طبيعي باشد.


برچسب ها : نامگذاری ماه های جنینی
(0) نظر
هفته سي و يكم بارداري
             هفته سي و يكم بارداري

9هفته باقي مانده است. استرس زايمان و ديدن نوزادتان هر روز صبح تا شب با شما همراه است. استرس اين روزهاي شما همانند روزهاي نخستيني است كه اميدواربوديد مادر شويد. اگر آن روزها را به ياد بياوريد ترس زايمان كاهش مي‌يابد. بايد اين هفته فقط به روزهايي فكر كنيد كه دوست و آشنا به شما تبريك مي‌گويند.

 

 

وضعيت جنين

آرامباشد. او خواب است. دراين دوران او بيشتر زمان را مي‌خوابد. پس ساكت باشيدو با صداهاي مختلف و شلوغ كاري او را بيدار نكنيد. علت تكان نخوردن او همين است و بيخودي خودتان را نگران نكنيد. اين كوچولو حالا دستهايش را زيرچونه‌‌اش گذاشته و پاهايش را داخل قفسه سينه جمع كرده و چرت مي‌زند. جايش كوچك شده و او ترجيح مي دهد بخوابد.

 

قدو قواره اش نزديك به 40 سانتي‌متر و وزنش يك كيلو و 600 گرم شده است. موهاي لانگو در حال محو شدن است و ابرو، مژه و موهاي سرش هم درآمده اند. اوفقط آماده جهش به بيرون از شكم شماست منتها دراين هفته‌ها چندان حال و حوصله ندارد.

 

 

وضعيت مادر

شكمشما آن‌قدر بزرگ شده كه دچار تنگي نفس شده‌ايد و احساس مي‌كنيد با چند قدمي كه بر مي‌داريد نفستان مي‌گيرد و مجبور هستيد بنشينيد و استراحت كنيد.رحم شما اكنون 11 سانت بالاتر از ناف قرارگرفته و در مقايسه با هفته دوازدهم رحم كل فضاي شكم شما را در برگرفته است. در اين هفته افزايش وزنتاندر حدود 5/9 تا 12 كيلو خواهد شد.

 

 

توصيه‌هاي پزشكي

افزايش فشار خون بارداري

دربرخي از زنان باردار فشار خون بالا مي‌رود و اين درحالي است كه فرد هيچ‌گونه سابقه فشار خوني نداشته و هميشه طبيعي بوده است.  هنگام اندازه‌گيري فشار خون دود عدد ثبت مي‌شود. عدداول «فشار سيستوليك» و عدد دوم «فشار دياستوليك» است كه اولي فشار خون شريان‌ها را در زمان انقباض قلبو دومي فشار خون شريان‌ها را در هنگام انبساط  قلب مي‌سنجد.

 

دريك فرد طبيعي فشار خون 120 به روي 70 ميلي‌متر جيوه است كه در اصطلاح به آن 12 روي 7 مي‌گويند. اگر فشار خون زن بارداري از 140 ميلي‌تر بيشتر باشد يا اينكه فشار سيستوليك (فشار خون پايين) نسبت به دوره قبل از بارداري 30 ميلمتر افزايش داشته باشد به معناي وجود مشكلي در بدن مادراست.

 

اگرزن باردار قبل از بارداري فشارخون 60 روي 100 داشت و حالا در دوران بارداري فشار خون 90 روي 130 است اين خانم باردار دچار افزايش فشارخون شده است. اگر بيمار بعد از هفته بيستم بارداري دچار افزايش فشار خون شد ولي بدون دفع پروتئين در ادرار باشد، افزايش فشار خون به علت بارداري است ولي اگر خانم‌ها بعد از طي نيمه اول بارداري دچار افزايش فشارخون مي‌شوند و در ادرار پروتئين دفع مي‌شود اين نشانه پره اكلامپسي است.ابتلا به افزايش فشارخون بارداري خطرات ديگري از‌ جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زايمان زودرس، جداشدگي جفت و مرده‌زايي را به دنبال دارد.                                                      

             

مهم‌ترين نكته در فشار خون تشخيص به موقع آن است و اين كه جزء كدام گروه است به تشخيص به موقع بستگي دارد.اساسا معاينات دوران بارداري هر ماه تا 28 هفتگي سپس هر دو هفته تا 36 هفتگي و بعد از آن به صورت هفتگي تا زمان زايمان است. اين پيگيري‌ها كمك مي‌كند كه در اولين فرصت تشخيص افزايش فشار خون صورت گيرد.

 

 1. يكي از مهمترين اقدامات درماني استراحت است. استراحت مطلق لازم نيست.
 2.  مسكن و آرام بخش هم توصيه نمي‌شود.
 3.  كالري،پروتئين كافي، مايعات و نمك كنترل شده (بدون قطع آن ها) تاثيرات عمده‌اي دارد. خوشبختانه عمده موارد خفيف هستند يا نزديك به پايان حاملگي اتفاق مي‌افتند.
برچسب ها : هفته سی و یکم بارداری
(0) نظر
كليك به دنياي كودكان
روزنامهكارگزاران: اگر در پي سرگرم كردن كودكان خود و آشنا كردن آنها با جهان وب هستيد، سايت www.koodakan.org را به شما معرفي مي كنيم. اين سايت كه بسيار ساده طراحي شده است، داراي قسمت هاي مختلفي است كه از ميان آن مي توان به كتابخانه فارسي و انگليسي، بازي آنلاين، آموزش بازي، انجمن رياضي، جوكستان،آرشيو كاردستي كودك، شعر، ارسال ايميل يا تصاوير، انيميشن، برنامه هاي نمايشي، خبرها و تازه ها، چيستان و دانستني ها و... اشاره كرد.

 

 

يكياز جالب ترين و خواندني ترين قسمت هاي اين سايت بخش «مقالات پزشكي و خواندني» است. اين بخش شامل مقالات پزشكي در زمينه بيماري هاي جسماني، رواني، مباحث ايمني، مباحث رشد كودك و... را شامل مي شود. با كليك روي اين گزينه پنجره اي پيش روي شما باز مي شود كه هدف از طراحي آن آشنايي والدين در رابطه با مسائل بهداشتي و پزشكي كودكان شان است البته اين قسمت پاسخگوييبه سوال هاي شخصي، فوري و درمان را شامل نمي شود و در واقع سوالات متدوال در جامعه را به صورت مقاله در سايت در اختيار كاربران قرار داده است.

 

بهعنوان مثال در يكي از مقالات اين قسمت در مورد تاثير قصه گويي بر رشد نوزادان و كودكان آمده است: متخصصان روان شناسي، قصه گفتن را براي تكامل مغز نوزادان و كودكان لازم مي دانند و مي گويند؛ با قصه گويي، علاوه بر شناساندن صداي والدين، صحبت كردن براي كودك راحت مي شود و كلمات را صحيح و كامل ادا مي كند.

دكتر «نرگس كچوئي» روان شناس، در اين باره مي گويد: والدين بر اين باورند كه نوزاد هيچ چيز را متوجه نمي شود و لازم نيستبا او حرف بزنند، اين در حالي است كه مغز نوزاد آماده براي پذيرش و يادگيري است و دوست دارد صداي والدين خود را بشنود و با محيط آشنا شود. والدين حتما بايد نام اشيا، غذا، اسباب بازي يا هر چيز ديگري را كه به نوزاد مي دهند براي او بگويند و زماني كه كودك سعي مي كند به هر لفظي كلمه را ادا كند صحبت كردن او را قطع نكنند و اجازه دهند آنگونه كه راحت است آن را تلفظ كند.

 

وي با اشاره به اينكه نوزادان به صداي افراد مونث بهترين پاسخ را مي دهند، افزود: مطالعات نشان داده است كه صحبت با زبان كودك، باعث تاخير در تكامل گفتار نمي شود، اما والدين بايد سعي كنند در صحبت با كودك تركيبي از لغات بزرگسالان را با صدايبچه گانه مورد استفاده قرار دهند.

 

قسمت گالري از ديگر بخش هاي خواندني اين سايت است كه به آموزش نقاشي به كودكان و معرفي سايت هاي ديگر براي كشيدن نقاشي پرداخته است.

 

درقسمت بازي آنلاين نيز مي توان با انواع بازي هاي كودكان و نوجوانان آشنا شد. همچنين در بخش آلبوم كاربران مي توانند با ارسال تصاوير كودكان و نوجوانان خود براي آنها به مدت يك ماه آرشيو عكس درست كنند. اگر مايل به وارد شدن به دنياي كودكان هستيد حتما در اولين فرصت سري به اين سايت بزنيد.


منبع: ني ني بان

برچسب ها : كلیك به دنیای كودكان
(0) نظر
هفته سي‌ام بارداري
             هفته سي‌ام بارداري


شماره معكوس شروع شده؟ حالا فقط 10 هفته تا پايان بازي شما در فصل اول اين سريال مانده ، 10 هفته‌اي كه در يك چشم به هم زدن مي‌گذرد و شما مي‌توانيد نوزاد خود را در آغوش مي‌گيريد.


 

 

وضعيت جنين

بلهچيزي نمانده تا يك زلزله چند كيلويي زندگي شما را دگرگون ‌كند هرچند كه اين بازيگر كوچك تا همين حالا هم خوب توانسته در مقابل شما خودي نشان دهد. لگدها و شيطنت‌هايش كم نبود حالا روز به روز بزرگتر مي‌شود و شما سخت‌تر مي‌توانيد از پس او بربياييد. جنين الان يك كيلو و 400 گرم وزن و طول بدن او از سر تا نوك انگشتانش 38 سانتي‌متر است. به تدريج حركات او بيشتر مي‌شود و سرعتش هم بالاتر مي‌رود.

 

سرعت رشد او ديگر مثل هفته‌هاي گذشته زياد نيست منتها سلول‌هاي خاكستري مغزش با سرعت زيادي در حال رشد هستند تا اندازه جمجمه و دور سرش افزايش يابد. تقريبا همه چيز براي خروج آماده است منتها جنين بايد چند هفته ديگر در شكم شما بماند تا حسابي اعضاي بدنش در مايع آمنيون جا بيفتد.

 

 

وضعيت مادر

گريمشما هم حسابي تغيير كرده است رحمتان در حدود 10 سانتي‌متر بالاتر از ناف قرارگرفته و چهره‌اي پف كرده داريد. احتمالا تصور اينكه 10 هفته ديگر از بارداريتان باقي مانده هم استرس شما را افزايش مي‌دهد و هم خستگي‌يتان را. پوست شكمتان كشيده شده و شما تصور مي‌كنيد كه ديگر جايي براي بزرگتر شدن شكمتان باقي نمانده است.

 

اما اينطور نيست همچنان قرار است كه جفت، جنين و رحم شما بزرگتر شود. با اين حالت‌  بدنتان سنگين‌تر، بزرگتر و بي‌تناسب‌تر خواهد شد. بزرگ شدن رحم موجب مي‌شود كه احساس كنيد اعضاي داخلي بدنتان به بيرون فشرده مي‌شوند براي اينكه راحت‌تر باشيد بهتر است صحيح بنشنيد، بايستيد و هنگام بلند شدن از حالت خوابيده به نشسته به توصيه‌هاي بهداشتي عمل كنيد.

 

دراينزمان خلق و خوي شما هم دوباره دستخوش تحولاتي مي‌شود. حتي اگر شما اهل نشان‌دادن احساسات خود نباشيد اما در اين هفته با ديدن يك خبر يا داستان غمانگيز شروع مي‌كنيد به گريه كردن و خودتان هم نمي‌داديد چرا اين‌گونه احساساتي مي‌شويد. خوب اين زماني است كه ممكن است شما به افسردگي مبتلا شويد مشكلي كه 10 درصد از زنان باردار به آن گرفتار مي‌شوند.

 

 

توصيه‌هاي پزشكي

خون‌ريزي

لكه‌هايخون ممكن است علامتي از يك مشكل جدي باشد از جمله جفت سرراهي (يعني جفتي كه در پايين رشد كرده و دهانه رحم را كاملا مي‌پوشاند) پارگي جفت (يعني جداشدن بخشي از جفت از ديواره رحم) يا زايمان زودرس كه مي‌تواند سبب لكه بينييا خون‌ريزي شود.

 

زايمان زودرس معمولا بين هفته 22 و 37 باداري اتفاق مي‌افتد در صورت مشاهده علائم زير به سرعت به پزشك مراجعه كنيد:

 1. انقباضات منظم رحمي(4بار يا بيشتر در ساعت) اين انقباضات ممكن است بدون درد باشند
 2. دردهاي شكمي همانند دردهاي دوران قاعدگي
 3. احساس فشار در داخل لگن تناسلي معده يا درد در ناحيه روده‌ها
 4. پارگي كيسه آب ( دفع مايع از مهبل)
 5. احساس ناخوشاند جسمي
برچسب ها : هفته سی‌ام بارداری
(0) نظر
هفته بيست و نهم بارداري
             هفته بيست و نهم بارداري

گاهي فكر مي‌كنيد يك كيسه پلاستيك چند كيلويي از ميوه را با خودتان حمل مي‌كنيد اين حس شما را بيشتر زن‌هاي بارداري تجربه مي‌كنند. بيخود نيست كه قديمي مي‌گفتند طرف بارش را بايد بر زمين بگذارد. اين بار مادر بودن تا آخر عمر با شما خواهد بود منتها شكلهايش با هم فرق مي‌كند.

 

 

وضعيت جنين

گاهيفكر مي‌كنيد يك كيسه پلاستيك چند كيلويي از ميوه را با خودتان حمل مي‌كنيداين حس شما را بيشتر زن‌هاي بارداري تجربه مي‌كنند. بيخود نيست كه قديمي مي‌گفتند طرف بارش را بايد بر زمين بگذارد. اين بار مادر بودن تا آخر عمر با شما خواهد بود منتها شكلهايش با هم فرق مي‌كند.

 

 

وضعيت جنين

اينناقلا در اين هفته در حدود يك كيلو و 250 گرم است و قدش هم به 37 سانتي‌متر مي‌رسد. رشد او از اين هفته به بعد كمتر از يك سانتي‌متر است، اما وزنش 200 گرم در هفته افزايش مي‌يابد. سيستم تنفسي او همچنان در حال رشد است و مجاري هوايي او مثل درختي در حال گسترش در ريه‌هايش هستند.

 

سلول‌هايعصبي مغزي او با سرعت عجيبي در حال ساخته شدن هستند. موهاي لانگو را كه بهياد مي‌آورد در تمام سطح بدنش ديده مي شود به تدريج اين موها طي هفته هاي اخير در رحم از روي بدنش ناپديد مي‌شود. البته شايد بخشي از اين موها را شما در زمان تولد ببينيد كه چندان تعجبي ندارد و اين موها بعد از مدتي ناپديد مي‌شود.    

 

 

وضعيت مادر

بهتراست ديگر حلقه خود را از انگشت خارج كنيد چرا كه به‌ شدت سنگين شده‌ايد و تنها بخشي از اين سنگيني مربوط به اضافه وزن شماست و بخش ديگر آن به تورم دست‌ها و پاهاي شما بر مي‌گردد. دراين زمان پستان‌هاي شما سنگن و متورم شدهو رگ‌هاي  شما بيشتر نمايان مي‌شود. نوك پستان تيره‌تر خواهد شد.  همه اينتغييرات براي آماده‌سازي بدن شما براي شيردهي به نوزاد است.

 

نشستنو بلند شدن براي شما ديگر از اين هفته كار آساني نخواهد بود و شما به استراحت بيشتري نياز داريد.  بزرگ شدن شكمتان هم دليل ديگري است كه باعث مي‌شود نتوانيد تعادل خود را به خوبي حفظ كنيد و شايد مجبور شويد پاهايتان را با فاصله از هم قرار بدهيد و اردك وار راه برويد. سه ماه سوم بارداري زماني است كه شما تغييراتي را در دماي بدني خود احساس مي‌كنيد.

 

حركاتاو را بيشتر از قبل احساس مي‌كنيد و جنين هم دلش مي‌خواهد بدنش را كش و قوس دهد، اما فضاي رحم ديگر اجازه اين كار را به او نمي‌دهد آن‌قدر بزرگ شده كه كل فضاي رحم را پركرده است. با اين حال او به شيطنت خود ادامه مي‌دهد و حركاتش واضح تر شده است. به طوري كه اگر به استخر برويد به علت سبك بودن آب راحت‌تر حركاتش را درك خواهيد كرد.

 

تكرر ادرار كه مدتي بود از دست آن خلاص شده بوديد ممكن است با بزرگ شدن رحم و فشاري كه بر مثانه مي‌آورد دوباره به سراغ شما بيايد.

 

 

توصيه‌هاي پزشكي

«سندرم‌پايبيقرار» بيماري است كه در آن احساس ناخوشاندي و آزاردهنده‌اي مثل مور مور شدن يا حركت حشره روي پا تجربه مي‌كنيد احساسي كه شما را از خوابيدن باز مي‌دارد و همانند اسمش آرامش را از شما دور مي‌كند. اين مشكل باعث مي‌شود بخواهيد مدام پايتان را حركت دهيد. اين حالت‌ها اغلب به شكل احساس قلقلك، سوزن سوزن شدن، تير كشيدن، كشيدن پا يا حالت خزيدن توصيف مي‌شوند.

 

حركتدادن پا حداقل براي مدتي كوتاه باعث بهبودي اين احساس مي‌شود. اين مشكل معمولا هنگام شب و هنگامي كه سعي در شل كردن پا براي خواب داريد، پيش مي‌آيد. ماده اي به نام دوپامين از علت هاي اين مشكل شناخته مي‌شود كه با تجويز دارويي دوپامين حل مي‌شود. علت‌هاي اين بيماري :

 1. پايين بودن سطح آهن موجود در خون و اختلال جريان خون در پاها
 2. اختلال اعصاب ناحيه  نخاع يا پاها
 3. اختلالات عضلاني
 4.  اعتياد داشتن به الكل
 5. كمبود ويتامين‌ها يا مواد معدني خاص

  اين بيماري در زنان باردار معمولا بعد از زايمان از بين مي‌رود، اما اگر اين اتفاق نيفتاد بايد با پزشك مشورت شود.

برچسب ها : هفته بیست و نهم بارداری
(1) نظر
X